Mimar Kemalettin - etikan

İçeriğe git

Ana menü:

Filmler


MİMAR KEMALETTİN
2008 / 50 dk.
Filmi izlemek için lütfen
BURAYA tıklayınız.

Mimar Kemaleddin (1870-1927) Türkiye mimarlığının tarihinde, çok sayıda yapı üretmiş uygulamacı mimar kimliğini, aynı derecede yoğun bir düşünce adamı kimliğiyle bütünleştiren bir isimdir. Bugüne gelen bir perspektiften bakıldığında, bu nitelikleri taşıyan çok az mimardan biri olduğu söylenebilir. Yaptığı işleri sorgulama, ona daha geniş bir çerçeveden bakarak kendi konumunu belirleme ve bu konumu gerek verdiği ürünlerle, gerekse yazıyla savunma, Osmanlı dönemindeki geleneksel meslek ilişkisinin sahip olmadığı bir özelliktir.
Klasik Osmanlı mimarlığına ait biçimlerin yeni bir bağlamda yorumlandığı ve "Milli Mimari" adı verilen bu üsluba sahip yapılar, Mimar Kemaleddin kuşağı ve öğrencileri tarafından önce İmparatorluğun geniş coğrafyasındaki sayısız kente, sonra da Cumhuriyet'in başkentine taşınmış, özenli tasarım ve uygulamalarıyla bugün de dikkat çeken önemli bir toplam oluşturmuşlardır.

"Architect Kemaleddin Bey" is known as one of the two prominent masters of the national architecture period. One of these masters is "Kemalettin Bey" and the other is Vedat Bey, who later acquired the surname, "Tek". The principles of national architecture were created by reason of the works of these two architects and the principles they established.
This is an understanding that arose during the period of the Union and Progress Committee (Ittihat ve Terakki Cemiyeti) when nationalism enjoyed its peak. In an Ottoman Empire that faded away as a result of the Balkan Wars and the wars in the Arabian Peninsula and in a period witnessing the emergence of Pan-Turkism we observe that this understanding did not find its reflections in architecture.

Yönetmen / Director: Hilmi Etikan
Danışmanlar / Advisors: Prof.Dr.Afife Batur, Prof.Dr.Yıldırım Yavuz
Yapım Sorumlusu / Executive Producer: Yıldız Etikan
Kamera / Camera : Necip Sevindik
Kurgu / Editing: Hilmi Etikan
Anlatıcı / Narrator: Sadık Aslankara
Çeviri / English Translating: Gökçe Katkıcı
Altyazı / Subtitles: Duygu Etikan
Yapım / Production: Filmür Ltd Şti - 2008
Tel: 0212 2525700

 
İçeriğe dön | Ana menüye dön